Biserica de lemn din Lapugiu de Jos

ro_hd_lapugiu_de_jos_wooden_church_50

Biserica de lemn din Lapugiu de Jos

Biserica de lemn din Lapugiu de Jos, comuna Lapugiu de Jos , judetul Hunedoara a fost ridicata in anul 1765. Are hramul „Adormirea Maicii Domnului” si figureaza pe noua lista a monumentelor istorice, cod LMI HD-II-m-A-03356.

Istoric si trasaturi

Biserica de lemn, monument istoric, se numara printre putinele exemplare hunedorene semnalate in bibliografia de specialitate. Drept moment al existentei sale se poate lua anul 1765, aflat pe clopotul cel mic, vreme careia ii corespunde si grafia pisaniei de pictura, ea inlocuind, in acel deceniu al VII-lea, batrana ctitorie, semnalata de conscriptiile anterioare. Iconografia prezenta in biserica reprezinta scene din ciclul hristologic, asternute pe registrul de la nasterea boltii, separate prin benzi colorate. Pe latura de sud: „S-au rugat Hristos in gradina cu hiclenie”, „Pilat si-au spalat mainile de sange nevinovat”, „Au adus pre Isus inaintea arhiereilor”. Pe latura de nord: „Punerea cununii de spini”, „Ducand Crucea la Golgota, lui Hristos”, „Invierea lui Hristos”. Aparent fara legatura, dar de fapt doveditoare a relatiior dintre comunitatile satesti, vom alatura prezentei aceluiasi zugrav la Poieni si Lapugiu, o alta prezenta, din aceeasi vreme si anume pe aceea a lapugienilor la morile din Crivina, prezente grefate pe un fundal comun istoric, politic, economic, social.