Biserica de lemn din Holdea

Biserica de lemn din Holdea

Biserica de lemn din Holdea, comuna Lăpugiu de Josjudețul Hunedoara a fost construită în anul 1818. Are hramul „Cuvioasa Paraschiva”.

Istoric și trăsături

Documentar satul Holdea este atestat de la începutul secolului al XVIII-lea de către statistica stăpânirii austriece întocmită la ordinul generalului Bucow și în documentele din anul 1733. În anul 1720 parohia Holdea cuprindea un număr de 18 familii de credincioși ortodocși și un preot. Biserica veche a fost construită din lemn și a fost vândută în 1913 credincioșilor din satul Baștea. În 1911, sub păstorirea preotului Stoica Partenie, credincioșii din Holdea au cumpărat actuala biserică, tot din lemn, din satul vecin Coșteiul de Sus, județul Timiș. Biserica este construită din bârne groase de stejar, căptușită pe dinăuntru cu scândură de brad, pictată în sistem frescă în pronaos, naos, Sfântul altar și iconostas.

În anul 1932 s-a înlocuit acoperișul din șindrilă cu tablă zincată. Din arhiva parohiei Coșteiu de Sus reiese că biserica a fost construită în anul 1818 și pictată în anul 1868.

Preoți slujitori cunoscuți: pr. Stoica, pr. Ganța Simion, Coposescu Doinel, pr. Ștaier Aron-Dorinel.

dsc_9345 dsc_9356-1 dsc_9356 dsc_9357 dsc_9359 masa-altarului ro_hd_holdea_35 ro_hd_holdea_36